У травневу пору, коли рясно зацвіли дерева і квіти, розпочинається збір першого меду. Активно стали до роботи бджоли – шукають медоносні рослини й обробляють перші партії нектару. Взялися до праці й пасічники. Кажуть, що тепер займатися бджільництвом важче, ніж раніше, та й не дуже вигідно через низьку ціну мед. Але пасічництво так легко не відпускає – це тиха пристрасть на усе життя.
Бджіл підгодовують «тістечками» і сиропом
Михайло Бойчук з Теребовлі – пасічник у четвертому поколінні. Прадід, обидва діди і батько тримали бджіл.
- Мій дід мав велику пасіку – близько сотні вуликів, мед збирали бочками, - розповідає пан Михайло.
Зараз у чоловіка невелика пасіка – десять вуликів.
- Колись поля не кропили хімією, землі були засмічені гірчицею, різнотрав’ям, будяками, росло багато буркуну, фацелії – з цих рослин бджоли приносили мед. Зараз кількість медоносів зменшується, а бджоли не хочуть сідати на оброблені пестицидами культури. Тому й меду стає менше, і займатися пасічництвом менш вигідно, бо продукти бджільництва порівняно дешеві. Шкодять орієнтації комах у просторі і мобільні мережі, у нас це ще так не відчувається, а в більш розвинутих технічно країнах уже є така проблема, - каже пасічник.
Сезон роботи бджоляра починається навесні. Коли температура повітря в тіні більша, ніж 12 градусів, пан Михайло робить ревізію своїх вуликів: перевіряє їх стан, оглядає черву (личинки бджіл). Бджолосім’ї підгодовує, щоб вони виводили більше потомства. Адже комахи регулюють свою чисельність: якщо є корм, відкладають більше личинок. Пізніше слід проконтролювати, чи не забагато трутнів хочуть розвести старі бджоли-матки.
У літню пору вулики вивозять у поля – поближче до культур, які цвітуть, можна кочувати зі своєю пасікою біля садів. Запилення рослин потрібне не тільки, щоб був мед, а й для кращого врожаю культур. Перевезення вуликів – процес складний, цим треба займатися вночі, поки бджілки сплять і надворі прохолодно. На полях бджолярі розкладають палатки або буди, як їх називають, і живуть зі своїм хазяйством на природі. Якщо немає можливості довго перебувати в полі, пасічники організовуються в групи і по черзі стережуть вивезені вулики. Сезон збору меду, розповідає Михайло Ярославович, триває до вересня. Але останні партії зібраного бджілками меду пасічники не викачують – залишають комахам на зиму. Перед зимівлею пасічники перевіряють, наскільки сильною є бджолина сім’я і чи вистачить їй корму. Якщо ні, підгодовують комах цукровим сиропом, роблять їм «тістечка» з цукрової пудри і перги (квітковий пилок, який на лапках приносять бджоли). Забирати весь мед і повністю переводити комах на сироп не можна, бо тварини ослабнуть. Зимують вулики надворі, якщо вони утеплені, або у приміщеннях. Взимку бджолярі прослуховують вулик і за реакцією бджілок на стук перевіряють, чи вистачає їм їжі.
вологість: тиск: вітер: |
Передрук публікацій з сайту можливий тільки з дозволу редакції та за наявності гіперпосилання