Степан Барна: перший губернаторській рік

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

2 квітня минає рік, відколи головою Тернопільської ОДА став Степан Барна. Це саме той час, за який можна оцінити роботу чиновника високого рангу. Журналісти «Номер один» запросили до розмови Степана Степановича, щоб він виокремив плюси й мінуси свого керування Тернопільщиною.

 

Щокварталу – на один щабель вище

– Пане Степане, які головні досягнення області за час Вашого керівництва?

– Усе пізнається в абсолютних цифрах. Візьмемо заробітну плату. Показники по середній заробітній платі. На квітень минулого року середня зарплата по області становила 2400 грн., нині вона складає 3008 грн. Інший чинник – відновлення роботи підприємств. На час мого приходу фактично працював лише один Марилівський спиртозавод. Нині таких заводів - сім і це не межа. Рік тому працював один лише цукровий завод, сьогодні – два (у Чорткові та Збаражі) і цього року плануємо запустити ще один (у Хоросткові або Козовій). Третій чинник – створення робочих місць. «СЕ Борднетце-Україна», яке має виробничі площі в Байківцях (Тернопільський р-н), у 2015 році збільшило кількість робочих місць на 500. Кожне підприємство спиртової галузі створює щонайменше 150 робочих місць. Нещодавно японський концерн «Sumitomo» придбав чортківський «Агромаш». Там до 1 вересня буде створено 500 робочих місць, до кінця року – тисячу, в 2017 році – до двох тисяч.

– Чимало інфраструктурних об’єктів було реалізовано останнім часом…

– На минулому тижні здали один з трьох найбільших довгобудів області – пологове відділення Тернопільського перинатального центру «Мати і дитина». Збудували п’ять очисних споруд (Шумськ, Ланівці, Хоростків, Бережани, Збараж) при тому, що донедавна функціонували лише два подібних об’єкти – в Тернополі та частково у Чорткові. Загалом, якщо у 2014 році в Тернопільську область через Фонд регіонального розвитку надійшло всього 12,5 млн. грн., то у 2015 р. – 99 млн. грн. і ще 40 млн. грн. капітальних вкладень. А в 2016 р. – 93 млн. грн. з Фонду та ще 141 млн. грн. - на підтримку територіальних громад. Окрім того, ми розраховуємо щонайменше на 50 млн. грн. за програмами соціально-економічного розвитку. Уявіть собі ситуацію, коли та ж шумська громада отримає понад 15,7 млн. грн., а теребовлянська – 14,9 млн. грн. За всю історію нашої області подібних капітальних вкладень у села та невеликі міста ніколи не було!

– Головний біль кожного керівника області – довгобуди – бібліотека та архів. Яка їхня доля?

– Проблеми цих довгобудів у тому, що  ми їх не можемо добудовувати через те, що вони області не належать. Бібліотека та архів є власністю Кабміну. Я звернувся з клопотанням до Прем’єр-міністра, щоб передати обласну бібліотеку на баланс Тернопільської обласної ради з огляду на те, що Кабмін не може знайти коштів для її завершення. Лише тоді ми зможемо вирішувати питання добудови книгозбірні власним шляхом, пропонуючи можливість залучення інвестицій, реалізації інвестиційних проектів тощо. По архіву ситуація аналогічна. Тому на сьогодні я не хочу брати відповідальності за ті об’єкти, які області не належать.

– Тернопільщина у загальноукраїнських рейтингах завжди була на останніх місцях. Чи вдалося якось виправити ситуацію?

– Я не намагаюся приховати чи прикрасити ситуацію, яка в нас є. Тернопільська область у всі роки за показниками соціально-економічного розвитку перебувала на останньому місці. Може, настав час поламати ці стереотипи? Покращення показників – це процес кількох років. Я не кажу, що Тернопільська область має зробити гонконгівський стрибок. Моя стратегія, щоб кожного кварталу область за показниками піднімалася догори мінімум на одну сходинку. За підсумками IV-го кварталу 2015 року, область знаходиться на 22 місці. Річні показники і першого кварталу 2016 року мають покращити наші позиції.

 

 

Недоторканих чиновників немає

Наскільки комфортно працюється з обласною радою, адже Ваші попередники мали з предcтавницьким органом постійні проблеми?

– Мені комфортно працювати з будь-ким, хто прийматиме рішення, спрямовані на підтримку та легалізацію бізнесу, створення робочих місць і не буде займатися шкідництвом по відношенню до області. Мені дуже шкода, що нам не вдалося провести повноцінну територіальну реформу. Через примітивну та популістичну позицію частини депутатського корпусу обласної ради попереднього скликання, котра не дала можливості дозволити участь у виборах 9-ти територіальним громадам, ті втратили значне фінансування.

Тернопільську область довший час сприймали як регіон, в якому всі воюють один проти одного – обласна рада гризлася з обласною адміністрацією, а адміністрація - з міською радою. За таких умов ніхто не хотів звертати уваги на нашу область. Зараз як ніколи в умовах кризи треба об’єднувати зусилля. Тому сьогодні з обласною радою ТОДА працює в одному напрямку, нас не може розділяти те, що має принципове значення для області. Бізнесові кола говорять, що область стала для них цікавою. У цьому не останню роль відіграє стабільність і злагодженість у роботі керівництва області.

– Чи вже повністю cформовано Вашу владну команду?

– Досконалості немає меж. Мене найперше цікавить фаховий рівень. Якщо люди відповідають займаній посаді – маємо результат, не відповідають – маємо проблеми. Постійно ставимо питання до керівниках районів. Уже в 2016 році звільнено двох голів – у Монастириському та Бучацькому районах. І на цьому зупинятися не будемо. Ротація відбувається і в системі департаментів та управлінь обласної адміністрації. Недоторканих керівників немає, навіть із числа тих, подання на яких робив особисто. Наведу один приклад. На митниці змінено керівника і вперше за всю історію області митниця перевиконала показники на 100 млн. грн. Я звернувся кілька днів тому до Прем’єр-міністра з тим, щоб нашу область включили у програму, згідно з якою 50 відсотків від цієї суми спрямувати на ремонт доріг Тернопільської області, як це робиться у Львові, Чернівцях та Одесі.

– Часто доводиться чути, що у команді Барни працюють друзі по студентській лаві або колишні «регіонали»…

Назвіть конкретні прізвища? Скажімо, Ігор Вонс – донедавна успішний підприємець, самодостатня особистість, яка не потребує жодних подачок. Юрій Юрик – кандидат наук, людина, яка пропрацювала багато років у громадському секторі і на державній службі. Я не бачу жодних критеріїв, котрі б ставили під сумнів його фаховість. Іван Крисак – це певна спадкоємність влади та досвід. Степан Барна не та людина, яка розкидається кадрами. Я мав нагоду оцінити можливості людей, які працювали за попереднього голови ТОДА, і кращих з кращих залишив працювати у своїй команді.

Якщо хтось називає «регіоналом» Івана Бабійчука, то я ставлю одразу запитання: чому його не звільнив мій попередник Олег Сиротюк? Бабійчук в обласній адміністрації працює з початку 2000-х і в умовах сьогоднішньої структури органів державної влади – це є людина, котра працює на рівні фахівця обласної держадміністрації. Натомість у нас є багато чиновників, які були в партії чи фракції Партії регіонів, і я їх звільнити не можу, бо... вони очолюють відокремлені територіальні підрозділи органів державної влади.  Хоча щодо багатьох із них ставив питання перед вищим керівництвом країни. Знову ж таки я не ставлю питання когось звільнити і поставити на те місце свою людину. Якщо чоловік з державницьким баченням, то він буде продовжувати працювати.

– Окрім того, що Ви голова ТОДА, С. Барна очолює президентську партію на Тернопільщині. Недоброзичливці Вам дорікають, що на останніх місцевих виборах у партійний список потрапили одіозні фігури, які були пов’язані з попередньою владою.

– Маю великі сумніви, що хтось із них був членом Партії регіонів. Обставини складалися так, що їх змушували до певних кроків (у тому числі і під час голосувань). І це правда. Але, по-перше, для того ми будуємо демократичне суспільство, щоб щось змінилося. По-друге, для мене визначальним критерієм є не партійна приналежність, а підтримка людей. Хіба можна людину назвати «регіоналом», коли у неї рівень підтримки на окрузі складав до 57 відсотків? Сьогодні треба говорити, скільки ці люди працевлаштували демобілізованих, одягнули воїнів, створили робочих місць. Саме аграрії Тернопільщини в 2015 році відправили майже 600 тонн продуктів харчування нашим військовослужбовцям. Ознакою патріота, а не якоїсь партійної приналежності, є і те, що в того ж Крижовачука, Самсоненка, Гадза, Білика середні заробітні плати працівників становлять понад 5 тис. грн.

«Правоохоронні органи не є інструментом для розправи з бізнесом»

– Раз ми вже зачепили тему армії, хотілося б дізнатись, чи справляється голова ТОДА з військовим напрямком?

– Одним з головних моїх завдань на посаді голови ТОДА було відновлення військових частин на Тернопільщині. Думаю, що в тому числі і завдяки моїй принциповій позиції вдалося відновити 44-ту артилерійську бригаду, зберегти військові частини в Бережанах та Чорткові. Вже виділено 14 млн. грн. на відновлення частини у Теребовлі. В цьому році ще одним моїм здобутком має стати перепрофілювання колонії у Бережанах під військову частину. Ми не тільки на словах, а й конкретними діями повертаємо повагу до військової служби.

Звичайно, є критика в мій бік щодо проведення мобілізації, але вона має певні підстави. Тому що коли ми сьогодні говоримо про необхідність відновлення військових формувань, то без контрактників тут не обійтися.  Якщо немає контрактників – немає військової служби. Я впевнений, що ситуація зміниться і у військових частинах, які дислокуються на території Тернопільщини, - до кінця року служитиме щонайменше 4 тисячі військовослужбовців.

– Чи змінилися підходи в обласної адміністрації до роботи правоохоронців. Не секрет, що тривалий час вони були «ручними» і їхніми руками влада вирішувала певні, не завжди законні питання.

– За мого керівництва система роботи влади і правоохоронної системи побудована за іншим принципом. Голова ТОДА жодного відношення до призначень і погоджень керівників правоохоронних органів не має. Сьогодні всі гілки влади, в тому числі і правоохоронна система, працюють повністю автономно. Інше питання, що за головою адміністрації зберігається функція координації роботи силового блоку в рамках діяльності Ради оборони та протидії злочинності. Зустрічі у даному форматі відбуваються регулярно, ми спільно об’єднуємо зусилля у боротьбі зі злочинністю, але жодним чином голова обласної адміністрації не впливає на прийняття рішень правоохоронними органами. Сьогодні правоохоронні органи, як ніколи, не є інструментом для розправи з бізнесом. Більше того, вони поставлені в умови, коли мають сприяти розвитку бізнесу в Тернопільській області.

Віталій Попович

Інші інтерв'ю


«Аеропорт в Тернополі буде працювати!»
Чи допоможе грузинський досвід тернопільським практикам?
Василь Шкляр: про нову книгу, містику і війну
Головний поліцейський Тернополя Володимир Струк – про перший місяць служби, хабарі та привидів
Владика з Тернополя розмовляє 5-ма мовами!
Петро Гадз: «У доброго керівника господарство працює, як годинник!»
Степан Барна: перший губернаторській рік
Мер Кременця ходить за сіллю до… чемпіона світу!
Лінійний продюсер каналу «Футбол» Галина Стасєва про спорт, футболістів...і їхніх дружин
Омелян Трач – випробуваний жорнами каральних органів радянської влади
Андрій Підлужний: про вкрадені пісні, жінок та містечкове ТБ
Ігор Бокій: «Діаспорний чемпіонат уперше отримав підтримку від Міністерства молоді та спорту»
Чому начальник тернопільської обласної юстиції зняв міліцейську форму?
Як тернопільський водіям зареєструвати авто і скільки це коштує?
Військовий Іван Трофімук: про АТО та життя у полі
WS Templates and WS Extensions by web-shop.in.ua rent a crane by www.tvisa.in.ua and exvator rent.
Travels best Travels best the best for you in www.travels-best.com Travels best the best for you in www.travels-best.com
Аренда крана Киев Аренда автокрана Киев Ирпень Буча Гостомель www.arenda-tehniki.in.ua Аренда автокрана Киев www.arenda-tehniki.in.ua

Відео дня(3)

Розкажіть друзям

Бойкот російським товарам

Юридична консультація


Юридична консультація
WS Templates and WS Extensions by web-shop.in.ua rent a crane by www.tvisa.in.ua and exvator rent.
Travels best Travels best the best for you in www.travels-best.com Travels best the best for you in www.travels-best.com
Аренда крана Киев Аренда автокрана Киев Ирпень Буча Гостомель www.arenda-tehniki.in.ua Аренда автокрана Киев www.arenda-tehniki.in.ua

Відео дня(1)

Відео дня(2)

Новини партнерів

Гороскоп