Через 10-15 років Тернопіль може опинитися на порозі технологічної катастрофи!

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

Тернопіль незабаром може перетворитися на суцільний будівельний майданчик. Так станеться, якщо КП «Тернопільводоканал» вдасться залучити 293 млн. грн. кредиту в Міжнародного Банку Реконструкції та Розвитку (МБРР) для реалізації інвестиційного проекту з модернізації, реконструкції та заміни існуючих систем централізованого водопостачання та водовідведення. Проекту такого масштабу Тернопіль за всі роки незалежності ще не бачив.

Система водопостачання і водовідведення у Тернополі, яка була збудована за радянськими стандартами 60-х років минулого століття, на сьогодні не відповідає зразкам європейських міст. По-перше, вона вкрай енергозатратна (ті ж насоси, хоча відносно надійні і потужні, споживають величезну кількість електроенергії – в місяць КП «Тернопільводоканал» споживає електроенергії на 2,5 мільйонів гривень). По-друге, самі мережі не надійні і сьогодні потребують вже не ремонтів, а реконструкції і повної модернізації.

– Зараз у кращому разі, якщо є гроші, ми виконуємо капітальні ремонти, а дуже часто - поточні ремонти або й взагалі аварійні. Фактично за рахунок здебільшого аварійних відновлень ми втримуємо на плаву систему водопостачання і каналізування в місті. Разом з тим, знос обладнання і мереж досягає подекуди до 90%. Ми повинні розуміти, якщо зараз не модернізувати систему, не зробити її надійною і дешевшою в експлуатації, через 10-15 років Тернопіль може опинитися на порозі технологічної катастрофи! Просто система перестане працювати, – заявив заступник міського голови Тернополя з питань житлово-комунального господарства Владислав Стемковський.

Експерти підрахували, що повна модернізація системи водопостачання Тернополя вартує близько 300 млн. грн.

– Фахівці, оцінивши існуючий стан справ наших мереж, визначили суму інвестицій для цих робіт. Вона складає 293 млн. грн. Ці кошти ми хочемо залучити на умовах кредиту (на 20 років) під півтора відсотки річних у Міжнародному Банку Реконструкції та Розвитку. Тобто плануємо вкласти в підприємство суму, можливо, навіть більшу, ніж залишкова балансова вартість існуючих мереж. Лише тоді можемо говорити, що місту вдалося закласти підвалини для безперебійного водопостачання і водовідведення на ближчі 50 років. Приходить час, щоб виконувати ці роботи, і чи це зробить існуюча команда людей, чи наступна – не головне, але далі тягнути не можна, – переконаний заступник мера.

Наразі проект уже почав втілюватися в життя на рівні документації. Тернопіль виграв грант на виготовлення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). Його фінансує Шведське агентство міжнародного розвитку «SIDA», а саме ТЕО виконує німецька проектна компанія «Гідроплан», яка є однією з провідних компаній у світі з інженерингу та консалтингу. ТЕО складається з технічної і фінансової частин. Друга частина важлива для міста не менше, ніж перша, адже кредит і відсотки потрібно буде повертати банку.

– Таких «довгих» великих грошей і під таку малу відсоткову ставку насправді український фінансовий ринок не пропонує. Плюс майнова застава не вимагається. Тобто це кредит із соціальним аспектом, він не є комерційним, але, попри те, його треба буде віддавати. На сьогодні в тарифі на водопостачання і каналізування близько 50% витрат складає електроенергія. В результаті від реалізації проекту маємо отримати ефект окупності, в першу чергу за рахунок економії на енергоносіях, – зазначив Владислав Стемковський.

За найоптимістичнішими прогнозами очільників міста, цей проект вдасться реалізувати не швидше, як за три роки.

– Сама процедура отримання коштів дуже складна. По-перше, вона прив’язана до позитивних висновків МБРР та Мінфіну. По-друге, ТЕО має бути погоджено і затверджено експертною радою банку, опісля того ще раз має погодити Мінфін, а далі питання має бути винесено на сесію міської ради. Вся це процедура може зайняти півроку, а то й більше. І лише потім розпочнеться процедура оголошення торгів. Вони проводитимуться за міжнародними правилами. Оголошення про них опублікують у бюлетені Світового Банку, який поширюється по всьому світу. Відповідно можна очікувати, що тернопільськими проектом зацікавляться компанії, в тому числі і з Канади, Австралії тощо. Самі торги відбуватимуться під пильною увагою експертів Світового Банку, – зауважив високопосадовець міської ради і додав: - «Кредитні кошти напряму Тернополю ніхто виділяти не буде. Вони надійдуть тільки тоді, коли будуть прийняті акти виконаних робіт підприємствами, які виграють тендер. Зі своєї сторони будемо робите все від нас залежне, щоб роботи розбили на лоти (станція очищення води, станція знезалізнення води тощо), щоб усі вони не були прив’язані до одного виконавця, а 5-6 структур паралельно проводили різні роботи. Якщо все нам вдасться, то розраховуємо втілити цей проект за три роки».

Зауважимо, що даний проект не є забаганкою чиновників тернопільської мерії. Від якості подачі питної води залежить здоров’я, гігієна і загалом життя тернополян, а від каналізації – екологія, комфорт і сервіс…

Віталій Попович («Номер один»)

Колонки журналістів


Віталій Попович
WS Templates and WS Extensions by web-shop.in.ua rent a crane by www.tvisa.in.ua and exvator rent.
Travels best Travels best the best for you in www.travels-best.com Travels best the best for you in www.travels-best.com
Аренда крана Киев Аренда автокрана Киев Ирпень Буча Гостомель www.arenda-tehniki.in.ua Аренда автокрана Киев www.arenda-tehniki.in.ua

Розкажіть друзям

Бойкот російським товарам

Відео дня(1)

Відео дня(2)

Новини партнерів

Гороскоп