Криза тернопільського футболу

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

Ще не пройшло і половини 2016 року, але вже цей рік можна вважати «чорним» в історії тернопільського футболу. У березні стало відомо, що місцева «Нива», знявшись зі змагань у першій лізі, втратила вперше за 38(!) років професійний статус. У квітні жіноча футбольна команда «Українка» оголосила, що не виступатиме у вищій лізі. У травні ФК «Тернопіль», посівши 15 місце у першій лізі, за спортивним принципом мав би опуститися в другу лігу, а в червні  ДЮСШ з футболу вилетіла з вищої дитячо-юнацької футбольної ліги.

 

“Нива» втратила професійний статус

Тернопільська «Нива» довго мучилась, а перед самим початком весняної частини сезону в першій лізі президент клубу Степан Рубай прийняв рішення не продовжувати виступів. За його словами, клуб належить кіпрській фірмі, до якої дотичні львів’яни. Останні відмовились від фінансування команди, тому він як найнятий працівник не бачив змісту вкладати власні кошти в чужу власність. З волі пана Рубая була зареєстрована нова юридична особа – професійний футбольний клуб «Нива». Тренером оновленої структури залишився Петро Бадло, котрий одразу й озвучив амбітні плани вже влітку цього року повернутися у професійний футбол. Для цього команда заявилася в аматорську лігу (це є одна з умов участі в другій лізі). На жаль, завдання вийти до наступного етапу чемпіонату серед аматорів «Нива» не виконала, здобувши лише одну перемогу в шести поєдинках. Далі колектив подав заявку на чемпіонат області. Для багатьох любителів футболу «Нива» є візиткою Тернопільщини, ті звикли її бачити в авангарді, але, як виявилось, навіть в обласних змаганнях команда не стала лідером. Особливо болючим для колективу став програш від ФК «Козова» (0:1). Після останніх невдач у ТПФК «Нива» вже не говорять про другу лігу. Обережно кажуть про 2-3-річні перспективи, натомість нині питання номер один – створення відповідної клубної бази.

ФК «Тернопіль» у 2016 році не переміг жодного разу

Муніципальна футбольна команда з Тернополя, незважаючи на певні поступки у своєму розвитку (насамперед, інфраструктурному), посіла місце, яке не дозволяє продовжити виступи в першій лізі. Причин тут кілька. Перша і найголовніша – в клубі з’явився новий менеджмент, який не знайшов спільної мови з тренерським штабом. У підсумку в найвідповідальніший момент, за п’ять матчів до завершення сезону, головний тренер ФК «Тернопіль» Василь Івегеш пішов на лікарняний, а до тренерського керма став Іван Марущак, якого почесний президент клубу Сергій Надал перед стартом весняної частини сезону представив як президента клубу. З додатком в.о. той пропрацював до закінчення сезону, але, як і його попередник, особливих лаврів не здобув (дві нічиї та жодної перемоги). У підсумку ФК «Тернопіль» у 2016 році не здобув жодної офіційної перемоги, тому цілком справедливо зайняв 15 місце у турнірній таблиці. Ніхто таких результатів не чекав, адже команда доволі якісно, якщо порівнювати з попередніми роками, провела зимові збори, зіграла велику кількість спарингів (у тому числі з прем’єр-ліговими командами «Карпати», «Волинь»). Тут потрібно шукати правду в психологічних моментах – футболісти, не здобуваючи перемог, «горіли» на полі, не показуючи того, що вони вміють. Окрім того, і це потрібно визнати, не на належному рівні відбулася комплектація команди, фактично ФК «Тернопіль» сезон відіграв одним складом, і у випадку, коли хтось пропускав матчі через травми та дискваліфікації, то якісно цих гравців не було ким замінити. А ще за договірний матч з «Нивою» ФК «Тернопіль» покарали зняттям трьох турнірних очок та штрафом у 100 тис. грн. Це, власне, був останній гвіздок по перспективах муніципалів.

Зауважимо, що навіть за такого стану справ команда ще може теоретично зберегти місце в першій лізі. А все через те, що розформовано київське «Динамо-2» і його місце може зайняти тернопільський колектив. На сьогодні керівництво ФК «Тернопіль» докладає всіх зусиль, щоб саме так і сталося…

Жіноча команда не заявилась у вищу лігу

Тернопільська жіноча футбольна команда «Українка» (донедавна – «Тернополянка») не заявлятиметься на чемпіонат України у вищій лізі сезону-2016, хоча була включена у попередній календар змагань. Команду виключно власним коштом утримував тернополянин Антон Рекуш. І був готовий далі це робити, якби хтось підставив плече (хоча б 30 відсотків). Чоловік проводив перемовини з різними структурами, в тому числі обласною і міською владами щодо фінансової допомоги команді. Були сподівання, що міська влада підставить плече. Рекуш навіть добився того, щоб у Тернополі відбувся масштабний всеукраїнський турнір 18-ти дівчачих команд, домовився про проведення в нашому місті   фінал Кубка України. Відповідно в Тернопіль мало зайти чимало коштів. Навзамін були певні обіцянки, що влада візьме на себе частину фінансування команди «Українка». Але, на жаль, цього не сталося. І побачивши, що жіночий футбол у Тернополі нікому, окрім Рекуша, не цікавий, той прийняв рішення не заявляти команду на чемпіонат. За попередніми розрахунками, на сезон «Українці» потрібно було близько мільйона гривень.

Нагадаємо, жіноча команда в Тернополі доволі молода. За два роки вона пройшла шлях від нікому не відомого колективу до учасника вищої ліги. Минулого сезону «Тернополянка» дебютувала у вищій лізі, де посіла сьоме місце з восьми найсильніших команд України. Того ж 2015 року тернопільський колектив здобув «бронзові» нагороди у зимовому чемпіонаті України.

ДЮСШ понизилась у класі

Вдруге за три останні роки тернопільська ДЮСШ з футболу вилітає з вищої дитячо-юнацької футбольної ліги України (ДЮФЛ). За сумарними показниками команд чотирьох вікових груп (юнаки 1999-2002 р.н.), школа посіла останнє, 10 місце у своїй групі. Раніше подібні невдачі керівники школи списували на те, що місцеві футболісти не могли конкурувати зі спортивними інтернатами клубів Прем’єр-ліги. Натомість у сезоні-2015/16 тернопільська школа поступилася командам з Івано-Франківщини, де професійний футбол зовсім не представлений, Чернівеччини, де тамтешня «Буковина» виступає у другій лізі, і, що найприкріше, донедавна нікому не відомому ФК «Мункач» із Мукачевого. Що цікаво, з колективом із Закарпаття тернопільська школа вела боротьбу за збереження прописки у вищій лізі ДЮФЛ до останнього туру, але все ж поступилася суперникові кількома очками, тим самим понизилась до першої ліги.

Найгірше з чотирьох вікових груп виступив випускний рік (U-17). Ще перед початком чемпіонату спеціалісти передрікали, що може виникнути така ситуація, тому що в команді не було футболістів відповідного рівня. Були пропозиції запросити кваліфікованих дітей з області, зробити спільну команду з педагогічним ліцеєм. Але до них не прислухалися і сталося те, що й мало статися. Команда юнаків 1999 р. н. під керівництвом тренерів Михайла Чернятинського та Валерія Татарінова набрала найменше очок, посіла останнє місце. Ще зуміла школа втратити двох лідерів команди 2001 р.н. (тренер Петро Старовський), які переїхали до моршинської «Скали». Також варто згадати і про зняття з команди 2002 р. н. трьох очок та зараховану технічну поразку. А все через те, що тренери  у протокол на гру написали гравця, який був дискваліфікований і мав пропускати матч.

Начальник управління сім’ї, молодіжної політики і спорту ТМР Микола Круть трагедії у вильоті з вищої юнацької ліги не бачить, мовляв, «хто не впав, піднятись не зможе».

На мій погляд, причини подібної ситуації треба шукати глибше. Якщо говорити в загальному, то такий плачевний стан справ у ДЮСШ стався, по-перше, через неналежні (а можливо, й найгірші серед суперників) умови для тренувань. По-друге, директор школи не приділяв належної уваги роботі, бо значний час у нього займає суддівська кар’єра. По-третє, є величезні запитання до тренерського складу. Треба вводити «свіжу кров», запрошувати молодих тренерів з новим баченням. Та й не йде на користь загальній справі той факт, що дитячі наставники об’єднані за інтересами: хтось займається професійним суддівством, хтось тренує дорослі команди, а хтось ще підробляє, виступаючи на футбольному полі за різні аматорські команди. Не рідко ці події збігаються з матчами ДЮФЛ, відповідно не завжди тренери мають змогу керувати своїми підопічними безпосередньо з тренерської лавки, а цю функцію виконують їхні колеги з інших вікових груп. І, насамкінець, керівництву футбольної школи потрібно забути про свою гегемонію в Тернополі. У місті запрацювали приватні школи, які пропонують своїм вихованцям кращі умови для тренувань, організовують якісніші спаринги, постійно виїздять на турніри, а також проводять потужні змагання власними силами. Відповідно з ДЮСШ стався значний відтік кадрів, яких, виявилось, ніким замінити. На жаль, на цей процес керівники школи не зуміли вчасно зреагувати та змінити акценти в роботі. І сьогодні, якщо не вдатися до «хірургічного» втручання, застій у тернопільській ДЮСШ буде продовжуватись…

Віталій Попович

Коментар

Василь Матвійків, директор ФК «Тернопіль»:

– Тернопільський футбол стає на своє місце, він замахнувся на те, що не може проковтнути. Немає відповідної спортивної бази та фінансування. Якщо останнє і є, то воно мінімальне. Щодо дитячого футболу, то вихованцям ДЮСШ немає де тренуватися, наявні футбольні поля не витримують жодної критики. Окрім того, три тисячі заробітної плати – це не та сума, за яку можна утримати сім’ю дитячим тренерам. Саме від бідності вони шукають підробітку, зокрема в суддівстві.

Володимир Мариновський, голова обласної федерації футболу:

– Я не бачу кризи в тернопільському футболі. На мій погляд, має місце безвідповідальність і незацікавленість людей, які дотичні до футболу та до керівництва спортивною галуззю загалом.

Ігор Яворський, екс-тренер «Ниви»:

– Головний біль тернопільського футболу – у відсутності хорошої спортивно-технічної бази. Навіть команда майстрів не має тренувального поля, не кажучи про дітей, які не мають де нормально перевдягнутися, прийняти душ чи попити чаю. Звичайно, повинні також бути кваліфіковані тренери, які вміють правильно поставити тренувальний процес, спланувати підготовчий період. Чесно скажу, футболістам-професіоналам треба платити трішки більшу заробітну плату. Дрібниць у футболі не буває. Якщо ми хочемо, щоб футбол у нас розвивався, то він має вийти на якісний рівень. Коли візьмемо конкретно футболістів ФК «Тернопіль», то деякі з них знизили до себе вимоги. Мабуть, ставляться поблажливо до тренувань, кульгає ігрова дисципліна. В останніх матчах у команди пропав дух, ігрова агресія і в тактичному плані вона виглядала досить погано.

Новини спорту


Криза тернопільського футболу
Футбольним турніром вшанували пам’ять тернопільського журналіста Володимира Кузика
ФК «Тернопіль» -– назад до другої ліги!?
ФК «Тернопіль-Педуніверситет» – студентський чемпіон України: 10 довгих років до успіху
ФК "Тернопіль" вибуває в першу лігу
Вперше Тернопіль прийме фінал Кубка України з жіночого футболу!
Батьки юних футболістів просять навести лад у ДЮСШ!
Новим президентом ФК «Тернопіль» став Іван Марущак
Чи буде в парку «Топільче» сучасний футбольний стадіон?
Переможцем турніру пам'яті Юрія Науменка стала команда “Мурсія”
Марафонка з Бережан розповіла про біг «через силу»
17-річний тернополянин втретє став чемпіоном України
Помер один із перших гравців «Ниви»
Роман Курдупель: «За планом участь в аматорському чемпіонаті і Кубку України»
Антон Рекуш: «Щоб бути у призах жіночого футболу, потрібен бюджет із шістьма нулями»
WS Templates and WS Extensions by web-shop.in.ua rent a crane by www.tvisa.in.ua and exvator rent.
Travels best Travels best the best for you in www.travels-best.com Travels best the best for you in www.travels-best.com
Аренда крана Киев Аренда автокрана Киев Ирпень Буча Гостомель www.arenda-tehniki.in.ua Аренда автокрана Киев www.arenda-tehniki.in.ua

Відео дня(3)

Розкажіть друзям

Бойкот російським товарам

Юридична консультація


Юридична консультація
WS Templates and WS Extensions by web-shop.in.ua rent a crane by www.tvisa.in.ua and exvator rent.
Travels best Travels best the best for you in www.travels-best.com Travels best the best for you in www.travels-best.com
Аренда крана Киев Аренда автокрана Киев Ирпень Буча Гостомель www.arenda-tehniki.in.ua Аренда автокрана Киев www.arenda-tehniki.in.ua

Відео дня(1)

Відео дня(2)

Новини партнерів

Гороскоп